2014 Creative Arts Emmy Awards Winners Announced

66th Primetime Emmy Award Nominees Announced

The 66th Primetime Emmy Awards are eight short days away, and with the small screen dominating the water cooler conversations this past year, there’s no doubt that there will be many tuning in on August 25. The 2014 Creative Arts Emmys were announced yesterday at the Nokia Theatre L.A. Live. Find out who won for their special categories after the jump.

If you look at it as a number game, HBO dominated the competition with 15 wins last night thanks in part to Game of Thrones and True Detective receiving four awards each. NBC followed with 10 wins, and PBS with eight. Fox and Netflix tied with seven, CBS with six, and ABC with five.

The biggest winner of the evening went to Saturday Night Live with five wins, with Cosmos: A SpaceTime Odyssey and Sherlock: His Last Vow each receiving four Emmys. Also awarded the special 2014 Governor’s Award was Marion Dougherty (All in the Family) who was honored posthumously.

And your winners are:

Outstanding Guest Actress In A Comedy Series

  • Uzo Aduba, Orange Is the New Black (WINNER)
  • Natasha Lyonne, Orange Is the New Black
  • Laverne Cox, Orange Is the New Black
  • Tina Fey, Saturday Night Live
  • Melissa McCarthy, Saturday Night Live
  • Joan Cusack, Shameless

Outstanding Host For A Reality Or Reality-Competition Program

  • Jane Lynch, Hollywood Game Night (WINNER)
  • Betty White, Betty White’s Off Their Rockers
  • Tom Bergeron, Dancing With The Stars
  • Heidi Klum and Tim Gunn, Project Runway
  • Cat Deeley, So You Think You Can Dance
  • Anthony Bourdain, The Taste

Outstanding Unstructured Reality Program

  • Deadliest Catch (WINNER)
  • Alaska: The Last Frontier
  • Flipping Out
  • Million Dollar Listing New York
  • Wahlburgers
  • Wild Things With Dominic Monaghan

Outstanding Structured Reality Program

  • Shark Tank (WINNER)
  • Antiques Roadshow
  • MythBusters
  • Undercover Boss
  • Who Do You Think You Are?

Outstanding Variety Special

  • AFI Life Achievement Award: A Tribute To Mel Brooks (WINNER)
  • The Beatles: The Night That Changed America
  • Best Of Late Night With Jimmy Fallon Primetime Special
  • Billy Crystal: 700 Sundays
  • The Kennedy Center Honors
  • Sarah Silverman: We Are Miracles

Outstanding Writing For A Variety Series

  • The Colbert Report (WINNER)
  • The Daily Show With Jon Stewart
  • Inside Amy Schumer
  • Portlandia

Outstanding Directing For A Variety Series

  • Saturday Night Live (WINNER)
  • The Colbert Report
  • The Daily Show With Jon Stewart
  • Portlandia
  • The Tonight Show Starring Jimmy Fallon

Outstanding Choreography

  • So You Think You Can Dance • Routines: Puttin’ on the Ritz / Gold Rush / Run the World (WINNER)
  • Dancing With The Stars • Routines: Human / Ameksa / Too Darn Hot
  • So You Think You Can Dance • Routines: Trigger / Sand / The Gravel Road
  • So You Think You Can Dance • Routines: Edge of Glory / Feelin’ Good / I Can’t Make You Love Me
  • So You Think You Can Dance • Routines: Hanging by a Thread / Wicked Game / Medicine

Outstanding Interactive Program

  • The Tonight Show Starring Jimmy Fallon Digital Experience (WINNER)
  • Comedy Central’s @midnight
  • Game of Thrones Premiere – Facebook Live and Instagram
  • The Voice

Outstanding Short-Format Nonfiction Program

  • 30 For 30 Shorts (WINNER)
  • Comedians In Cars Getting Coffee
  • Cosmos: A National Geographic Deeper Dive
  • I Was There: Boston Marathon Bombings
  • Jay Leno’s Garage
  • Park Bench With Steve Buscemi

Outstanding Short-Format Live-Action Entertainment Program

  • Between Two Ferns with Zach Galifianakis: President Barack Obama (WINNER)
  • Childrens Hospital
  • Parks And Rec In Europe
  • The Soup: True Detective
  • Super Bowl XLVIII Halftime Show Starring Bruno Mars

Outstanding Special Class Program

  • 67th Annual Tony Awards (WINNER)
  • The 71st Annual Golden Globe Awards
  • The Oscars
  • Sochi 2014 Olympic Winter Games Opening Ceremony
  • The Sound Of Music Live!

Outstanding Informational Series Or Special (TIE)

  • Anthony Bourdain: Parts Unknown (WINNER)
  • Vice (WINNER)
  • Inside The Actors Studio
  • Through The Wormhole With Morgan Freeman
  • The Writers’ Room

Outstanding Documentary Or Nonfiction Special

  • JFK (American Experience) (WINNER)
  • Paycheck To Paycheck: The Life And Times Of Katrina Gilbert
  • Running From Crazy
  • The Sixties: The Assassination Of President Kennedy
  • The Square
  • Whoopi Goldberg Presents Moms Mabley

Outstanding Documentary Or Nonfiction Series (TIE)

  • American Masters (WINNER)
  • Years Of Living Dangerously (WINNER)
  • Cosmos: A SpaceTime Odyssey
  • Pioneers Of Television
  • The World Wars

Exceptional Merit In Documentary Filmmaking

  • Life According To Sam (WINNER)
  • The Amish: Shunned (American Experience)
  • Brave Miss World
  • Hillsborough (30 For 30 Soccer Stories)

Outstanding Writing For Nonfiction Programming

  • Cosmos: A SpaceTime Odyssey (WINNER)
  • Anthony Bourdain: Parts Unknown
  • JFK (American Experience)
  • The World Wars
  • Years Of Living Dangerously

Outstanding Directing For Nonfiction Programming

  • The Square (WINNER)
  • The Amazing Race
  • Cosmos: A SpaceTime Odyssey
  • Regular Show
  • Robot Chicken
  • Project Runway
  • Shark Tank

Outstanding Cinematography For A Multi-Camera Series

  • How I Met Your Mother (WINNER)
  • The Exes
  • Last Man Standing
  • Mike & Molly
  • 2 Broke Girls

Outstanding Cinematography For A Single-Camera Series

  • True Detective (WINNER)
  • Breaking Bad
  • Game Of Thrones • Two Swords
  • Game Of Thrones • The Lion and the Rose
  • Homeland
  • House Of Cards

Outstanding Cinematography For A Miniseries Or Movie

  • Sherlock: His Last Vow (WINNER)
  • Fargo • Buridan’s Ass
  • Fargo • The Crocodile’s Dilemma
  • Fleming: The Man Who Would Be Bond
  • Killing Kennedy
  • The Normal Heart

Outstanding Cinematography For Nonfiction Programming

  • The Square (WINNER)
  • Anthony Bourdain: Parts Unknown • Tokyo
  • Anthony Bourdain: Parts Unknown • Punjab
  • Cosmos: A SpaceTime Odyssey
  • Vice

Outstanding Cinematography For Reality Programming

  • Deadliest Catch (WINNER)
  • Alaska: The Last Frontier
  • The Amazing Race
  • Project Runway
  • Survivor

Outstanding Commercial

  • Misunderstood • Apple (WINNER)
  • Childlike Imagination • General Imagination
  • Hero’s Welcome • Budweiser
  • Possibilities • Nike
  • Puppy Love • Budweiser

Outstanding Narrator

  • Jeremy Irons, Game Of Lions (WINNER)
  • Daniel Craig, One Life
  • Jane Lynch, Penguins: Waddle All The Way
  • Henry Strozier, Too Cute!
  • Whoopi Goldberg, Whoopi Goldberg Presents Moms Mabley

Outstanding Children’s Program

  • One Last Hug: Three Days At Grief Camp (WINNER)
  • Degrassi
  • Dog With A Blog
  • Good Luck Charlie
  • Nick News With Linda Ellerbee – Family Secrets: When Violence Hits Home
  • Wynton Marsalis – A YoungArts Masterclass

Outstanding Character Voice-Over Performance

  • Harry Shearer, The Simpsons (WINNER)
  • Chris Diamantapolous, Disney Mickey Mouse
  • Stephen Full, Dog With A Blog
  • Seth MacFarlane, Family Guy
  • Maurice LaMarche, Futurama
  • Seth Green, Robot Chicken DC Comics Special II: Villains In Paradise

Outstanding Stunt Coordination For A Comedy Series Or A Variety Program

  • Brooklyn Nine-Nine (WINNER)
  • Community
  • It’s Always Sunny In Philadelphia
  • Sam & Cat
  • Shameless

Outstanding Stunt Coordination For A Drama Series, Miniseries Or Movie

  • The Blacklist (WINNER)
  • Game Of Thrones
  • Grimm
  • Hawaii Five-0
  • Revolution
  • True Blood

Outstanding Special And Visual Effects

  • Game Of Thrones (WINNER)
  • Almost Human
  • Cosmos: A SpaceTime Odyssey
  • The 100
  • Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.

Outstanding Special And Visual Effects In A Supporting Role

  • Black Sails (WINNER)
  • Da Vinci’s Demons
  • Hawaii Five-0Mob City
  • Vikings
  • The Walking Dead

Outstanding Guest Actor In A Comedy Series

  • Jimmy Fallon, Saturday Night Live (WINNER)
  • Bob Newhart, The Big Bang Theory
  • Nathan Lane, Modern Family
  • Steve Buscemi, Portlandia
  • Louis C.K., Saturday Night Live
  • Gary Cole, Veep

Outstanding Lighting Design/Lighting Direction For A Variety Series

  • Dancing With The Stars (WINNER)
  • America’s Got Talent
  • Saturday Night Live
  • The Voice

Outstanding Lighting Design/Lighting Direction For A Variety Special

  • Sochi 2014 Olympic Winter Games Opening Ceremony (WINNER)
  • The Beatles: The Night That Changed America
  • The 56th Grammy Awards
  • The Oscars

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control For A Series

  • Dancing With The Stars (WINNER)
  • The Big Bang Theory
  • The Daily Show With Jon Stewart
  • Jimmy Kimmel Live
  • Saturday Night Live
  • The Voice

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control For A Miniseries, Movie Or A Special

  • The Sound Of Music Live! (WINNER)
  • The Oscars
  • Sochi 2014 Olympic Winter Games Opening Ceremony
  • 67th Annual Tony Awards

Outstanding Original Music And Lyrics

  • 67th Annual Tony Awards • Song Title: Bigger! (WINNER)
  • A Christmas Carol – The Concert • Song Title: No Trouble
  • Key & Peele • Substitute Teacher #3 / Song Title: Les Mis
  • Saturday Night Live • Song Title: Home For The Holiday (Twin Bed)
  • Sofia The First: The Floating Palace • Song Title: Merroway Cove
  • Sons Of Anarchy • Song Title: Day Is Gone

Outstanding Music Composition For A Miniseries, Movie Or A Special (Original Dramatic Score)

  • Sherlock: His Last Vow (WINNER)
  • American Horror Story: Coven
  • Clear History
  • Fargo
  • Herblock: The Black & The White
  • The Sound Of Music Live!
  • 67th Annual Tony Awards

Outstanding Main Title Design

  • True Detective (WINNER)
  • Black Sails
  • Cosmos: A SpaceTime Odyssey
  • Masters Of Sex
  • Silicon Valley

Outstanding Music Composition For A Series (Original Dramatic Score)

  • Cosmos: A SpaceTime Odyssey (WINNER)
  • Downton Abbey
  • Game Of Thrones
  • House Of Cards
  • True Detective

Outstanding Music Direction

  • The Beatles: The Night That Changed America (WINNER)
  • Barbra Streisand: Back to Brooklyn
  • The Oscars
  • Saturday Night Live

Outstanding Original Main Title Theme Music

  • Cosmos: A SpaceTime Odyssey (WINNER)
  • Black Sails
  • Magic City
  • Sleepy Hollow
  • The Spoils Of Babylon

Outstanding Sound Mixing For A Comedy Or Drama Series (One Hour)

  • House Of Cards (WINNER)
  • Breaking Bad
  • Game Of Thrones
  • Homeland

Outstanding Sound Mixing For A Miniseries Or A Movie

  • Treme (WINNER)
  • American Horror Story: Coven
  • Fargo
  • Killing Kennedy
  • Sherlock: His Last Vow

Outstanding Sound Mixing For A Comedy Or Drama Series (Half-Hour) And Animation

  • Modern Family (WINNER)
  • Californication
  • Nurse Jackie
  • The Simpsons
  • Veep

Outstanding Sound Mixing For A Variety Series Or Special

  • The 56th Grammy Awards (WINNER)
  • The Beatles: The Night That Changed America
  • The Kennedy Center Honors
  • The Oscars
  • The Voice

Outstanding Sound Mixing For Nonfiction Programming

  • American Masters (WINNER)
  • The Amazing Race
  • Cosmos: A SpaceTime Odyssey
  • Deadliest Catch

Outstanding Makeup For A Single-Camera Series (Non-Prosthetic)

  • True Detective (WINNER)
  • Boardwalk Empire
  • Breaking Bad
  • Game Of Thrones
  • Mad Men

Outstanding Makeup For A Multi-Camera Series Or Special (Non-Prosthetic)

  • Saturday Night Live (WINNER)
  • Dancing With The Stars
  • Key & Peele
  • So You Think You Can Dance
  • The Voice

Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Movie (Non-Prosthetic)

  • The Normal Heart (WINNER)
  • American Horror Story: Coven
  • Anna Nicole
  • Bonnie & Clyde
  • Fargo

Outstanding Prosthetic Makeup For A Series, Miniseries, Movie Or A Special

  • Game Of Thrones (WINNER)
  • American Horror Story: Coven
  • Boardwalk Empire
  • Breaking Bad
  • The Normal Heart

Outstanding Sound Editing For A Series

  • Black Sails (WINNER)
  • Boardwalk Empire
  • Breaking Bad
  • Game Of Thrones
  • The Walking Dead

Outstanding Sound Editing For A Miniseries, Movie Or A Special

  • Sherlock: His Last Vow (WINNER)
  • American Horror Story: Coven
  • Bonnie & Clyde
  • Fargo
  • Klondike
  • Mob City

Outstanding Sound Editing For Nonfiction Programming (Single Or Multi-Camera)

  • Cosmos: A SpaceTime Odyssey (WINNER)
  • The Amazing Race
  • Anthony Bourdain: Parts Unknown
  • Vice
  • The World Wars

Outstanding Guest Actress In A Drama Series

  • Allison Janney, Masters of Sex (WINNER)
  • Margo Martindale, The Americans
  • Diana Rigg, Game of Thrones
  • Kate Mara, House of Cards
  • Jane Fonda, The Newsroom
  • Kate Burton, Scandal

Outstanding Hairstyling For A Single-Camera Series

  • Downton Abbey (WINNER)
  • Boardwalk Empire
  • Game Of Thrones
  • Mad Men

Outstanding Hairstyling For A Multi-Camera Series Or Special

  • Saturday Night Live (WINNER)
  • Dancing With The Stars
  • Key & Peele
  • The Originals
  • The Oscars
  • The Voice

Outstanding Hairstyling For A Miniseries Or A Movie

  • American Horror Story: Coven (WINNER)
  • Bonnie & Clyde
  • Mob City
  • The Normal Heart
  • The White Queen

Outstanding Costumes For A Series

  • Game Of Thrones (WINNER)
  • Boardwalk Empire
  • Downton Abbey
  • Mad Men
  • Once Upon A Time

Outstanding Costumes For A Miniseries, Movie or Special

  • American Horror Story: Coven (WINNER)
  • The Normal Heart
  • House Of Versace
  • Sherlock: His Last Vow (Masterpiece)
  • The White Queen

Outstanding Short-Format Animated Program

  • Disney Mickey Mouse (WINNER)
  • Adventure Time
  • Disney Phineas and Ferb
  • Regular Show
  • Robot Chicken

Outstanding Animated Program

  • Bob’s Burgers (WINNER)
  • Archer
  • Futurama
  • South Park
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: The Manhattan Project

Outstanding Art Direction For A Period Series, Miniseries Or A Movie (Single-Camera)

  • Boardwalk Empire (WINNER)
  • American Horror Story: Coven
  • Downton Abbey
  • Mad Men
  • Masters Of Sex

Outstanding Art Direction For A Contemporary Program (Half-Hour Or Less)

  • House Of Lies (WINNER)
  • The Big Bang Theory
  • Modern Family
  • Silicon Valley
  • Veep
  • HBO

Outstanding Art Direction For Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Program

  • The Oscars (WINNER)
  • Cosmos: A SpaceTime Odyssey
  • Portlandia
  • Saturday Night Live
  • Sochi 2014 Olympic Winter Games Opening Ceremony
  • The Voice

Outstanding Art Direction For A Contemporary Or Fantasy Series (Single-Camera)

  • Game Of Thrones (WINNER)
  • House Of Cards
  • Justified
  • True Blood
  • True Detective

Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Drama Series

  • Breaking Bad • Felina (WINNER)
  • Breaking Bad • Tohajillee
  • Breaking Bad • Granite State
  • True Detective

Outstanding Multi-Camera Picture Editing For A Comedy Series

  • The Big Bang Theory (WINNER)
  • The Colbert Report
  • The Daily Show With Jon Stewart
  • How I Met Your Mother
  • Jimmy Kimmel Live

Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Comedy Series

  • Orange Is The New Black • Tit Punch (WINNER)
  • Modern Family
  • Orange Is The New Black • Can’t Fix Crazy
  • Orange Is The New Black • Tall Men With Feelings
  • Portlandia

Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Miniseries Or A Movie

  • Sherlock: His Last Vow (WINNER)
  • Fargo • The Crocodile’s Dilemma
  • Fargo • The Rooster Prince
  • Fargo • Buridan’s Ass
  • The Normal Heart

Outstanding Guest Actor In A Drama Series

  • Joe Morton, Scandal (WINNER)
  • Paul Giamatti, Downton Abbey
  • Dylan Baker, The Good Wife
  • Reg E. Cathey, House Of Cards
  • Robert Morse, Mad Men
  • Beau Bridges, Masters of Sex

Outstanding Picture Editing For Short-Form Segments And Variety Specials

  • The Daily Show With Jon Stewart (WINNER)
  • AFI Life Achievement Award: A Tribute To Mel Brooks
  • Billy Crystal: 700 Sundays
  • The Colbert Report • People Destroying America: Vicco Mayor Johnny Cummings (Segment)
  • The Colbert Report • StePhfest Colbchella ‘013

Outstanding Picture Editing For Nonfiction Programming

  • The Square (WINNER)
  • American Masters
  • Anthony Bourdain: Parts Unknown
  • Cosmos: A SpaceTime Odyssey
  • The Sixties: The Assassination Of President Kennedy

Outstanding Picture Editing For Reality Programming

  • Deadliest Catch (WINNER)
  • The Amazing Race
  • Naked And Afraid
  • Project Runway
  • Survivor
  • The Voice

Outstanding Casting For A Miniseries, Movie Or A Special

  • Fargo (WINNER)
  • American Horror Story: Coven
  • The Normal Heart

Outstanding Casting For A Drama Series

  • True Detective (WINNER)
  • Breaking Bad
  • Game Of Thrones
  • The Good Wife
  • House Of Cards
  • Sherlock: His Last Vow (Masterpiece)
  • Treme

Outstanding Casting For A Comedy Series

  • Orange Is The New Black (WINNER)
  • Louie
  • Modern Family
  • Nurse Jackie
  • Showtime
  • Veep

Hosted by Seth Meyers, the 66th Primetime Emmy Awards will air live on NBC, Monday, August 25th at 8:00pm ET / 5:00pm PT, from the Nokia Theatre L.A. LIVE In Los Angeles.


You can follow me on the Twitter @TyRawrrnosaurus

Source: Emmys.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.